Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000056
Tytuł:
Wydawca: PWN
Źródło: Ekologia roślin
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Falińska Krystyna,  
Data publikacji: 1997
Proces regresji zostanie przedstawiony na przykładzie boru jodłowego i dąbrowy, a więc zbiorowisk, które w Europie od dawna znamionuje regresja.
Regresja borów jodłowych. Regresja jodły prowadzi do zanikania borów jodłowych lub przemiany kompozycji gatunkowej zbiorowisk leśnych, w których jodła jest istotnym komponentem. Proces ten jest w Europie obserwowany od dawna, a czas jego trwania ocenia się na 200lat (BIAŁOBOK, red. 1983). W XXwieku jodła utraciła ponad 50% swojego areału. Poznano wiele przyczyn obumierania jodły i braku jej odnawiania, jak susza, mrozy, zakłócenia stosunków wodnych, zwójki jodłowe, nadmiar zwierzyny oraz emisje przemysłowe. Jednakże za główną przyczynę regresji jodły uważa się nieodpowiednie zabiegi hodowlane , które pośrednio lub bezpośrednio wzmagają proces obumierania i hamują odnawianie jodły.
W Górach Świętokrzyskich za czynnik decydujący o spadku udziału jodły w drzewostanach uznaje się zastosowanie nowych zasad użytkowania na przełomie XVIII i XIX wieku, tj. sprzedawanie przez administrację rosyjską całych zrębów kupcom. W tych miejscach, gdzie panowała jodła, stosowanie zrębów zupełnych spowodowało występowanie w późniejszym czasie monokultury sosnowej. Od 1919 roku w zbiorowiskach z drzewostanem jodłowym oraz w tych, gdzie jodła występowała wraz z innymi gatunkami, stosowano ręb