Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900002618
Tytuł: Dogmat ewolucji?
Wydawca:
Źródło: Ozon nr 17
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Tomasz P. Terlikowski,  
Data publikacji: 2005
ologów współczesnych, uczeń papieża Benedykta XVI, przypomina, że Kościół katolicki nie wspiera teorii ewolucji. Szczególnie krytycznie odnosi się do jej neodarwinistycznych interpretacji. Zdaniem kardynała Schönborna teorie uznające ewolucję za ślepy i pozbawiony celu proces (a tak najczęściej w nauczaniu biologii jest on interpretowany) nie są nauką, lecz ideologią. Opiera się ona na przekonaniu, że nie istnieje stwórca świata, a otaczająca nas rzeczywistość jest wyłącznie skutkiem przypadku.
Ideologię tę, w najgłębszych fundamentach ateistyczną , trudno pogodzić z wiarą i nauczaniem Kościoła uznającego, że umysł ludzki, badając rzeczywistość biologiczną, odnajduje w niej jej Stwórcę. Jak nauczał Sobór Watykański I, człowiek samym tylko rozumem, bez pomocy objawienia, może dotrzeć do twierdzenia o istnieniu Pierwszej Przyczyny, Pierwszego Poruszyciela, określanego przez Pascala Bogiem filozofów - przypomniał austriacki kardynał w eseju.
I choć prawdy te zna każdy, kto przeczytał choć raz w życiu List św. Pawła do Rzymian ("To bowiem, co o Bogu można poznać, jawne jest wśród nich, gdyż Bóg im to ujawnił. Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła" Rzym. 1, 19-20), to słowa kard. Schönborna wywołały skandal w amerykańskim środowisku naukowym. Kilkudziesięciu biologów z uczelni w USA skierowało list do Benedykta XVI z pytaniem, j