Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_DzP0600099
Tytuł: Lepiej zaszczepić niż wszczepić
Wydawca: Jagiellonia
Źródło: Dziennik Polski
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: (DD),  
Data publikacji: 2006-04-27
awną, urozmaiconą dietę lekkotłuszczową, z ograniczeniem potraw smażonych. Wyjątkiem są chorzy z objawami śpiączki, którym należy znacznie zmniejszyć ilość białka i soli. W zarażeniu HBV niewskazane są napoje energetyzujące oraz produkty zawierające konserwanty i barwniki. Kawa działa korzystnie na wątrobę i nie ma ograniczeń w jej spożywaniu. Natomiast osoby chore na WZW B obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania nawet najmniejszych dawek alkoholu, zaleca się także zaprzestanie palenia tytoniu.
Rekomenduje się rekreacyjny wysiłek fizyczny (ale nie ćwiczenia siłowe lub wycieńczające), dostosowany do wydolności i możliwości organizmu (rower, spacery, basen itp). Nosiciele HBV powinni o tym poinformować lekarza każdorazowo przed przepisaniem leków, z uwagi na zwiększoną wrażliwość wątroby na środki hepatotoksyczne .
Osoby, u których stwierdzono obecność wirusa podlegają obowiązkowej rejestracji w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Rodzina i najbliższe otoczenie chorego może liczyć na bezpłatne badania oraz szczepienia przeciw HBV w ramach profilaktyki. Osoba zakażona HBV jest dożywotnio zdyskwalifikowana jako krwiodawca oraz potencjalny dawca wątroby. Leczeniem zapalenia wątroby zajmują się specjalistyczne oddziały zakaźne, tzw. hepatologiczne. Zdążyć przed przeszczepem