Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919931126
Tytuł: NAUKA
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Jarosław Włodarczyk,  
Data publikacji: 1993-11-26
Inne zaćmienie Księżyca, z 20 września 331 roku p.n.e., przyniosło klęskę perskiemu władcy Dariuszowi III i utratę korony na rzecz Aleksandra Wielkiego. 1 października wojska macedońskie pokonały armię perską w bitwie na równinie między Arbelą i Gaugamelą w Asyrii. Dariusz musiał uciekać, zaś wkrótce potem został zamordowany przez spiskowców. Obie porażki, greckiego wodza i perskiego króla, skojarzył z zaćmieniem Księżyca grecki biograf Plutarch z Cheronei.
Krwawy Księżyc pojawił się również na niebie 22 maja 1453 roku, wieszcząc obrońcom Konstantynopola rychłe zdobycie miasta. Rzeczywiście, w tydzień później, 29 maja, wojska tureckie po 53 dniach oblężenia zdobyły stolicę Cesarstwa Bizantyńskiego, przypieczętowując tym samym jego upadek. Chrześcijańska Europa stanęła oko w oko wobec potęgi Imperium Osmańskiego , rozpościerającego się od Eufratu po Dunaj.
Trzeba jednak przyznać, że i chrześcijańscy wojownicy potrafili wykorzystać zaćmienie Księżyca jako sprzymierzeńca w walce. Ponad 300 lat przed upadkiem Konstantynopola, 16 czerwca 1117 roku, podczas jednej z wypraw krzyżowych rycerze łacińscy wdarli się na przedmieścia miasta Hamat, gdy oczy niemal wszystkich skierowane były ku skąpanej w czerwieni tarczy Księżyca. Arabski kronikarz Sibt Ibn El-Dżeuzi zanotował, że zginęło wówczas 120 mieszkańców miasta.