Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900000218
Tytuł: APTEKA PRABABKI Jak radzić sobie z przeziębieniem
Wydawca:
Źródło: Wprost nr 45
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Dorota Romanowska, Renata Karwat,  
Data publikacji: 1997
onałą metodą walki z przeziębieniami są kąpiele ziołowe. Powinny one trwać 5-15 minut. Objawy przeziębienia łagodzi kąpiel z wywarem z lipy, tataraku, lawendy i wrzosu. Drogi oddechowe rozgrzewa i oczyszcza olejek z sosny karłowej lub tymianku. Po przemarznięciu zaleca się kąpiel z wywarem z goździków, cynamonu i skórki pomarańczy, na zziębnięte nogi - z liści laurowych, szałwii, lawendy, tymianku i gorczycy, a przy złym samopoczuciu i łamaniu w kościach, co może być symptomem grypy - z imbiru.
Na zatkany nos i suchy kaszel specjaliści zalecają wdychanie olejków eterycznych, m.in. znanego od stu lat mentolu, który łagodzi również bóle głowy i gardła. Olejek eukaliptusowy działa na oskrzela antyseptycznie, wykrztuśnie (tak jak anyżowy) i rozkurczająco, goździkowy zaś - bakteriobójczo. Z mieszanki olejków eterycznych - sosnowego, eukaliptusowego, lawendowego, szałwiowego (po pół łyżeczki każdego) oraz kamforowego (dwie łyżki stołowe) można przygotowywać kompresy rozgrzewające. Codziennie rano dziesięcioma kroplami mikstury nacieramy klatkę piersiową, dopóki choroba nie minie.
W lżejszych i przewlekłych infekcjach górnych dróg oddechowych lekarze zalecają zioła. Wykrztuśnie, zwłaszcza u dzieci, działa napar z owocu kopru włoskiego lub anyżu. Łyżkę stołową (dla dzieci łyżeczkę) ziół zalewamy szklanką wrzącej wody, parzymy pod przykryciem ok. 10 minut, przecedzamy, słodzimy miodem i pijemy kilka razy dziennie po ćwiartce szklanki. Wykrztuśnie, rozszerzająco i bakteriobójczo działa na oskrzela napar z tymianku. Łyżeczkę ziela zalewamy połową szklanki wrzącej wody i zapa