Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00002628108
Tytuł: Zza muru Hadriana
Wydawca: Polityka - Spółdzielnia Pracy
Źródło: Polityka nr 9) - nr 47 (2630
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Sławomir Leśniewski,  
Data publikacji: 2007-11-24
j, później wszakże walkę o niepodległość kontynuowały już nie tyle słabnące elementy »rzymskie«, co przede wszystkim społeczność celtycka, która miała oparcie w silnie zakorzenionym już chrześcijaństwie i chrześcijańskich przywódcach". Zachodnie wybrzeże zajęli Szkoci atakujący z Irlandii, natomiast sascy piraci, których w czasach Dioklecjana i Konstantyna skutecznie powstrzymywał doskonale zorganizowany system ochrony wybrzeży (Litus Saxonicum), zaczęli bezkarnie łupić południowe rejony wyspy.
W 441 r. rozpoczął się trwały podbój Brytanii przez Germanów. Obok Sasów z Holsztynu z półwyspu duńskiego zaczęli emigrować w poszukiwaniu lepszych ziem uprawnych Anglowie i Jutowie. Część ludności rzymskiej wraz z miejscowymi Celtami została zepchnięta w głąb wyspy, do Kornwalii, Walii, Cumberlandu, a część postanowiła szukać schronienia w Galii. W połowie wieku zaczęła ona zasiedlać półwysep nazwany później Bretanią. Ślady rzymskiej cywilizacji w Brytanii zaczęły szybko zanikać, tym bardziej że zdobywcy byli całkowicie odporni na jej wpływy. Jak stwierdza Joseph Vogt w "Upadku Rzymu": "Zdawało się, że dzieło romanizacji uległo całkowitej zagładzie. Jednak mamy tu do czynienia z klasycznym procesem, jaki rozegrał się w innych częściach świata rzymskiego. To, co straciło Imperium Rzymskie, odzyskiwał rzymski Kościół".
W 429 r. papież wysłał do Brytanii biskupa Germanusa z Auxerre, a dwa lata później do Irlandii wyruszył biskup Pellagiusz. Zamiast uzbrojonych po zęby legionistów, kanał La Manche przepłynęło słowo Boże. Pellagiusz i działający z nim równolegle Patryk, późniejszy święty, zaszczepili na Zielonej Wyspie chrześcijaństwo. Patryk zdołał nawrócić na nową wiarę licznych wodzów i całe plemiona, lokował kościoły i założył biskupstwo w Armagh. Gdy umierał ok. 461 r., liczba wiernych rosła w zaskakująco s