Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919970217
Tytuł: Zjazd naukowców w Seattle
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Artur Włodarski,  
Data publikacji: 1997-02-17
Amerykańskim uczonym udało się rozwiązać zagadkę nurtującą naukowców od stuleci. Czy gałki oczne powstają z jednej, czy z dwóch komórek?
Już przed wiekami opisywano przypadki cyklopii u niemowląt. Większość z tych jednoocznych dzieci umierała wkrótce po urodzeniu. - Na szczęście takie przypadki zdarzają się u ludzi niezwykle rzadko. Wyjątkiem jest plemię wojowniczych olbrzymów z "Odysei" Homera - powiedział profesor Y. Rao z Washington University School of Medicine w St. Luis na trwającym właśnie w Seattle (USA) dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Krzewienia Nauki.
Prof. Rao zajął sią problemem oczu - jak sam mówi - przez przypadek. - Kilka lat temu odkryłem gen ET. Z czasem okazało się, że jest on aktywny już w bardzo wczesnym stadium rozwoju zarodkowego: produkuje białko z grupy tzw. czynników transkrypcji, które działają na zasadzie "włącznika" genetycznego. Po przyłączeniu się w określonym miejscu do nici DNA mogą uruchamiać inny gen. ET kontroluje w ten sposób kilka genów odpowiedzialnych za wykształcenie się oczu. Śledząc położenie białka wytwarza