Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00010100124
Tytuł: Jak pogodzić fizykę jądrową, piwo i kolekcjonerską pasję - Warszawa
Wydawca: Grupa Wydawnicza Polskapresse
Źródło: Polska The Times
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Bożydar Brakoniecki,  
Data publikacji: 2010-01-07
ne pieczęciami m.in. Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły, listy gen. de Gaulle'a z okresu Bitwy Warszawskiej 1920 roku czy wreszcie rękopisy Juliana Tuwima. Słowem, istny historyczny sezam, w którym znalazło się też miejsce dla korespondencji między gauleiterem Gdańska Albertem Forsterem i szefem gestapo Heinrichem Himmlerem, oraz całkiem współczesne ulotki z czasów stanu wojennego. Nie dziwmy się zatem, że kolekcjoner czuł się po trosze ambasadorem kultury ojczystej na zachodzie Europy.
Z kolei sam twierdził, że największą wartość emocjonalną miał dla niego tzw. "Album Moszyńskiego", czyli notes Adama Mickiewicza, który na 99 stroniczkach zanotował szkice 42 późniejszych sonetów, ballad i bajek. Notes pochodzi z okresu jego pobytu na Krymie, w Odessie i w Moskwie. Gdy notes padł ofiarą złodziei, ujawnił się anarchistyczny rys jego natury i sam dokonał transakcji ze złodziejami, odkupując bezcenne archiwalium . Samowolność tłumaczył bezradnością policji i kolekcjonerską wolnością ryzyka.
Ostatnie lata przed śmiercią "Atlas Moszyńskiego" znajdował się w specjalnym podziemnym bunkrze pod domem w Bitburgu, w którym Niewodniczański złożył swoje skarby. Na stworzenie swojej kolekcji przeznaczył w ostatnich 40 latach niemal wszystkie pieniądze i cały wolny czas. Przyznał to osobiście w kwietniu 2003 roku podczas otwarcia wystawy swoich zbiorów we Wrocławiu.