Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900002644
Tytuł: Komputer w eterze
Wydawca:
Źródło: Enter nr 2
Kanał: #kanal_prasa_miesiecznik
Typ: #typ_publ
Autorzy: M. Krupski, K. Undziłło ,  
Data publikacji: 2000
ia informacji z serwisów agencyjnych, gromadzenia i korzystania z istniejących baz danych o wydarzeniach i osobach, aż po montaż materiałów nagranych przez reporterów pracujących w terenie. "To przede wszystkim wygoda - komputer umożliwia bardzo szybki dostęp do wszelkiego rodzaju informacji. Obróbka przykładowo godzinnego materiału jest o wiele mniej czasochłonna niż zrobienie tego starymi metodami, czyli ścinając taśmę" - wyjaśnia Tomasz Krzeszowiec, szef techniczny radia Top FM w Katowicach.
Dawniej stosowano magnetofony szpulowe , przy których trzeba było spędzać czas z żyletką i taśmą klejącą. Pocięta taśma magnetofonowa nie nadawała się już do ponownego wykorzystania, a sam proces montażu trwał bardzo długo w porównaniu z dzisiejszą obróbką cyfrową. Taśmy były niewygodne w użyciu i nietrwałe w porównaniu z komputerami. Technologia, jaką zaoferowały komputery, zastosowane w montażu reporterskim czy edycji tekstu, gwarantuje dużo większą wygodę niż tradycyjne metody.
Dziś każdą czynność można cofnąć lub powtórzyć kliknięciem myszki; dostęp do archiwów jest natychmiastowy i to bez potrzeby wstawania od biurka. Komputery zapewniają łatwą edycję materiału dźwiękowego. Wycinanie i wklejanie fragmentów reportażu nie jest już problemem, a każdą pomyłkę można anulować błyskawicznie i niezauważalnie. Nie sprawi kłopotu również wyeliminowanie szumów czy tworzenie wielu kopii tego samego materiału. Wystarczą do tego zwykłe, nawet nieco już przestarzałe pecety: "Ten s