Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3102000000021
Tytuł:
Wydawca: Iskry
Źródło: Ciemne sprawy międzywojnia
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_fakt
Autorzy: Stanisław Milewski,  
Data publikacji: 2002
Gdy w czerwcu przyszło do wypłaty, solidarnie odmówili przyjęcia pensji. Ogłosili też strajk, tak zwany łagodny - przez kilka dni pracowali tylko wyznaczeni dyżurni. Potem wszyscy wrócili do pracy, wzięli pensje i zaczęli czynić starania w ministerstwie o poprawę warunków bytu. Wysłali tam odpowiednią rezolucję i zagrozili strajkiem "ostrym".
W odpowiedzi poinformowano ich, że zaliczenie do I kategorii zostało przywrócone, a wniosek o przyznanie dodatku wyrównawczego przesłano do odpowiedniej (?) instancji. Problem stażu - dodano - rozważa komisja weryfikacyjna. Obiecano też zasiłek bezzwrotny wszystkim pracownikom. Na groźbę strajku odpowiedziano zdecydowanie: "Strajk pracowników państwowych w ogóle, a szczególnie pracowników szpitalnych , jest bezwarunkowo niedopuszczalny. Ministerium będzie uważało strajk za zrzeczenie się przez pracowników ich obowiązków; będzie uważało pracowników, którzy zastrajkują, za uwolnionych od służby [...]. Ministerium - napisano na koniec - nie zniesie strajku, broniąc interesów chorych i dyscypliny państwowej".
Dyrektor Łuniewski przeczytał pismo personelowi, ten zaś poczuł się "wystawiony do wiatru". Uchwalono strajk generalny i przystąpiono do niego o godzinie dziewiątej rano 2 sierpnia 1921 roku na znak dany gwizdem z maszynowni. Ponieważ swoje stanowiska pracy porzucili i pracownicy stacji pomp, szpital pozbawiony został wody. Swoich stanowisk pracy nie opuściło tylko 11 sióstr miłosierdzia, no i oczywiście lekarze oraz nadzorcy i nadzorczynie pawilonów. Nazajutrz szpital przejęło wojsko i przysła