Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00009601312
Tytuł: Przedawnienie roszczeń o zapłatę składki lub jej raty
Wydawca: Agencja Wydawniczo-Promocyjna OPOKA
Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Paweł Wawszczak,  
Data publikacji: 2010-02-23
Jeżeli chodzi o przedmiot przedawnienia, to zgodnie z art. 117 § 1 k.c. przedawnieniu ulegają – z nielicznymi wyjątkami – roszczenia majątkowe5. Roszczenie o zapłatę składki lub jej raty jest roszczeniem majątkowym, w związku z powyższym instytucja przedawnienia ma zastosowanie również do roszczeń z umowy ubezpieczenia, w tym z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Zasadniczy skutek prawny przedawnienia polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko, któremu przysługuje roszczenie (dłużnik), może uchylić się od jego zaspokojenia podnosząc zarzut przedawnienia (art. 117 § 2 k.c.). Podniesienie zarzutu przedawnienia (tzw. zarzutu peremptoryjnego ) w sytuacji zawisłości sporu powoduje, że roszczenie już nie może być skutecznie dochodzone. Dotyczy to nie tylko roszczenia głównego (np. raty składki), ale i odsetek za opóźnienie6. Przedawnienie roszczenia uniemożliwia też dochodzenie przedawnionego roszczenia na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405 i nast. k.c.), gdyż stanowiłoby to niedopuszczalne obejście przepisów prawa.
Bardzo ważne jest przy tym to, że sąd uwzględnia upływ terminu przedawnienia jedynie na zarzut dłużnika, przeciwko któremu przysługuje przedawnione roszczenie. Jeżeli więc po upływie terminu przedawnienia wierzyciel wniesie do sądu powództwo oparte na przedawnionym roszczeniu, a pozwany-dłużnik podniesie zarzut przedawnienia, sąd oddali powództwo. Gdy dłużnik zachowa się biernie i nie podniesie zarzutu przedawnienia, sąd rozpatrzy powództwo tak, jakby przedawnienie nie nastąpiło. W świetle prze