Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_PolPr_GWlk00258
Tytuł: W biskupim grodzie
Wydawca: "Polskapresse" Oddział "Prasa Poznańska"
Źródło: Polska Głos Wielkopolski
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: ANNA PLENZLER,  
Data publikacji: 2004-07-16
pod koniec XIV wieku zbudował nową rezydencję w Głównej? Wieża jednak była drewniana, o wymiarach w podstawie pięć na pięć metrów, zdawać się więc może wcześniejsza. Relikty zaś dwóch budynków murowanych, które odsłonili archeolodzy, datują oni wstępnie na koniec XIV, początek XV wieku. Mogą więc pochodzić z czasów przebudowy Mikołaja z Kórnika. Ten biskup zmarł wszak w roku 1382. Janko z Czarnkowa, który był z nim ostro skonfliktowany, na kartach swej „Kroniki” taki zostawił przekaz potomnym:
„O jego występkach i haniebnych czynach zbytecznie byłoby opowiadać, gdyż mu nie brakło żadnej nieprawości. I jak dwoma głównie członkami ciała dopuszczał się bezwstydnie występków, tak na tychże członkach był pomstą Bożą w sposób politowania godny (...) aż do śmierci karany. Nie unikał bowiem grzechu wszetecznego , zwłaszcza gwałcenia dziewic, więc był dotknięty chorobą raka. Był pochopny do mówienia rzeczy sprośnych, więc cierpiał na rany na języku i w gardle”.
Ale też informacja o budowie nowej rezydencji w Głównej była ostatnią zachowaną informacją o biskupich pobytach w tej miejscowości, choć Główna pozostawała w biskupich rękach aż do XVIII wieku,. Wiadomo też, że inni biskupi, zwłaszcza Uriel Górka i Jan Lubrański, bardzo o Główną dbali, że prowadzono tu dobrze prosperujące winnice, ale nie ma słowa, że w Głównej rezydowano.