Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900001376
Tytuł: RAPORT POLITYKI
Wydawca:
Źródło: Polityka
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: PAWEŁ WALEWSKI,  
Data publikacji: 2004
ował politykę otwartych drzwi. Jeśli więc teraz o rejestrację ubiega się producent kolejnego paracetamolu, nie spotka go decyzja odmowna. Mógłby ją zaskarżyć do sądu - dlaczego inna firma otrzymała rejestr, a moja nie? Byłoby się z czego cieszyć, gdyby w kolejce do wejścia na nasz rynek oczekiwały leki rzeczywiście przełomowe w kuracji nieuleczalnych chorób. Ale takich innowacyjnych związków chemicznych już od kilku lat nie ma (ostatni genialny wynalazek pochodzi z 1999 r. i dotyczy... Viagry).
Listę głównych osiągnięć farmakologicznych ostatniego sześćdziesięciolecia otwiera odkrycie penicyliny, znajdują się też na niej takie leki jak kortyzol (działanie przeciwuczuleniowe i przeciwzapalne), cefalosporyna (otworzyła drogę przeszczepom), statyny (zmniejszają ryzyko zawału i udaru) oraz specyfiki rozpuszczające zakrzepy w naczyniach krwionośnych - ale wszystko to wydarzyło się przed 2000 r. Od tamtej pory laboratoria farmaceutyczne gorączkowo poszukują nowości, a przychodzi im to z dużym trudem, gdyż firmy farmaceutyczne nie mają tyle pieniędzy co dawniej, by wyłożyć je na kosztowne badania (średni koszt przeprowadzenia nowego leku przez wszystkie fazy badań klinicznych wynosi obecnie ok. 400 mln dol.).
- Przemysł farmaceutyczny znalazł się w tarapatach, bo giganci tracą wpływy ze sprzedaży swoich sztandarowych leków na rzecz tańszych odpowiedników - zwraca uwagę prof. Alan Garber z wydziału polityki zdrowotnej Uniwersytetu Stanforda.