Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919920424
Tytuł: Magia zwierciadła
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Tomasz Chludziński,  
Data publikacji: 1992-04-24
Do powstania tych licznych podań i wierzeń związanych z tajemniczym lustrem przyczyniła się równie tajemnicza postać jego byłego właściciela, bohatera wielu utworów literackich, opowieści i anegdot, mistrza Twardowskiego. Już trzeci wiek trwa spór o to, czy "polski Faust" był postacią historyczną, czy tylko tworem ludzkiej fantazji.
Do zwolenników autentyczności tego maga należy Roman Bugaj, który poświęcił Twardowskiemu kilka rozdziałów swojej książki "Nauki tajemne w Polsce w dobie Odrodzenia" . Autor dowodzi, że Twardowski to postać z krwi i kości, żyjąca najprawdopodobniej w latach 1515-1573. Zdaniem Bugaja mistrz był z pochodzenia Niemcem, nazywał się w istocie Lorenz Dhur (w formie zlatynizowanej - Laurentius Duranovius), a jego polskie nazwisko utworzono od łacińskiego wyrazu "durus" - twardy. Pochodził z Norymbergi, studiował medycynę na uniwersytecie w Wittenberdze, ale przede wszystkim interesował się wykładaną tam alchemią , astrologią i magią.
Jego pobyt w Polsce, gdzie zasłynął jako mag i czarodziej, zdaje się przypadać na lata 1565-1572. Przybył do nas zapewne za namową swego przyjaciela i protektora Franciszka Krasińskiego, również słuchacza Uniwersytetu Wittenberskiego i miłośnika nauk tajemnych, późniejszego biskupa krakowskiego.