Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_DzP0500142
Tytuł: Czy Rosja boi się Polski?
Wydawca: Jagiellonia
Źródło: Dziennik Polski
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Jerzy Besala,  
Data publikacji: 2005-06-17
ołowcy i książęta ruscy na czele z władcą Halicza Mścisławem Udałym ponieśli straszliwą klęskę w 1223 r. nad rzeczką Kałką, wpadającą do Morza Azowskiego, mając czterokrotną przewagę i kompletny brak zmysłu organizacyjnego. Umykający Mścisław Udały i książę Daniel porąbali łodzie, by Tatarzy nie wykorzystali ich do przeprawy przez Dniepr. W ten sposób skazali towarzyszy na straszną śmierć: Tatarzy wymordowali wszystkich jeńców włącznie z książętami, a ich tortury przechodziły ludzką wyobraźnię.
Księstwa ruskie jako pierwsze w Europie posmakowały tatarskiej sztuki walki i niezwykłego sposobu rządzenia. Rządy te były nieobliczalne, okrutne, a o panowaniu decydował jarłyk , po który podległy książę ruski musiał jeździć do stolicy chana. Niektórym udawało się ocalić życie i wrócić z seraju ze zobowiązaniami płacenia ogromnych danin. Wielu innych chan albo sprzedawał, albo mordował.
Ruś została w ten sposób porażona niezwykłym przerażeniem, gdyż książę, by panować, sam musiał uciekać się do podstępu, okrucieństwa i obłudy wobec otoczenia i samych Tatarów. Kłamstwo i zbrodnia stały się normą w życiu Rusi, gdyż one gwarantowały przetrwanie. Wszystko to tworzyło ruski, a potem moskiewski krajobraz mentalny władzy oraz społeczeństwa i w końcu wytworzyło psychopatyczny stan umysłów, gdzie prawda pomieszała się z kłamstwem. "Makiawelizm" panujących w ziemiach ruskich różnił się