Dane tekstu dla wyniku: 4
Identyfikator tekstu: PWN_1302900001262
Tytuł: Boso do wikinga
Wydawca:
Źródło: Dzień dobry nr 17/08
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Marcin Szumowski ,  
Data publikacji: 2001
arczych Polski czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Badania firmuje Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a od tego roku finansuje jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych. Bierze w nich udział kilkanaście osób, głównie studentów archeologii. Pochówek wikingów odnaleziono kilka tygodni temu. - To unikat w skali środkowoeuropejskiej - uważa prof. Chudziak. - Sądzimy, że był to pochówek ówczesnej elity. Świadczy o tym bogate wyposażenie grobów: ozdoby, naczynia oraz noże z żelaza.
Odnaleziona w grobie figurka kobiety ze wzniesionymi do nieba rękami (w tzw. geście orantki) posiada cechy charakterystyczne dla wyobrażeń mitycznej bogini Walkirii, do której swoje myśli zwracali wojownicy z Północy. W grobie odnaleziono też skandynawską bransoletę i medaliony z napisami runicznymi. Prof. Chudziak uważa, że wikingowie współadministrowali miastem.
Na teren wykopalisk w Kałdusie koło Chełmna docieramy wczesnym popołudniem. Na skraju lasu stoi kilka namiotów i przyczep kempingowych należących do archeologów. Płaska przestrzeń podzielona jest białymi taśmami. Widać wykopy i krzątających się archeologów.