Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00008200148
Tytuł: Koniak barwiony bejcą
Wydawca: "MARPAN" Spółka z o.o.
Źródło: Wieści Podwarszawskie nr 15
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: K.C.,  
Data publikacji: 2002-04-14
Obok siebie stoją koniaki i brandy znanych marek jak "Napoleon", "Stock 84", "Henessy", czeska ziołowa wódka "Beherovka", likier "Bols Blue", wódka "Finlandia" w charakterystycznym srebrzystym opakowaniu oraz whisky "Johnny Walker Red Label". Wśród markowych trunków znajduje się również "Vodka Jelcin" szlachetny wytwór rosyjskiego monopolu spirytusowego.
Niestety, cały ten zapas to tylko podróby, na jakie natrafili policjanci w ubiegłym tygodniu w Zielonce i Kobyłce. Producentami owych pseudomarkowych napojów było kilku Ukraińców. Produkt wyjściowy stanowił przemycany zza wschodniej granicy spirytus, przywożony bądź w kanistrach, bądź w foliowych torebkach, po pół litra spirytu w torebce. U nas, w Kobyłce i Zielonce, bracia Ukraińcy ów spirytus dosmaczali i dobarwiali, kierując się wyobrażeniami o bukietach i aromatach szlachetnych trunków, a zapewne również i fantazją.
Policjanci z Wydziału Przestępstw Gospodarczych wołomińskiej komendy demonstrują ingrediencje, jakie znaleźli przy okazji przeszukań mieszkań. Na przykład pudełko z aromatami, większość produkcji ukraińskiej - takie malutkie buteleczki - kapsułki z szyjkami okręconymi cynfolią. Mamy tu aromat kawy, miodu, mięty, czarnej porzeczki, aromaty ogólnoowocowe, obowiązkowa wanilia oraz glukoza do słodzenia, bo się dobrze rozpuszcza.