Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3102000000037
Tytuł:
Wydawca: Książka i Wiedza
Źródło: Polacy w Rzymie : od czasów Mieszka I do Jana Pawła II
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_fakt
Autorzy: Marek Borucki,  
Data publikacji: 1995
Kazimierz Chłędowski, autor znakomitych książek o kulturze Rzymu epoki odrodzenia i baroku, tak wyraził się o swoim umiłowanym mieście: "Rzym ma bowiem podobną w sobie właściwość jak największe dzieła literatury światowej, że można je zawsze czytać i zawsze się do nich wraca, gdyż pobudzają do myślenia, nasuwają coraz to nowe spostrzeżenia, działają ożywiająco na imaginację".
Owo rzymskie przyciąganie trwa nieustannie, trwa do dziś, a zostało jeszcze spotęgowane wyniesieniem Polaka na tron papieski . Jest w tym coś oczywistego, że Wielki Polak został Pierwszym Rzymianinem, bo czyż polski chrystianizm nie był zawsze najbardziej rzymski? Czy miłość Polaków do Rzymu nie była w największym stopniu bezinteresowna? I był wreszcie Rzym domem i drugą ojczyzną dla naszych licznych tułaczy. Wydaje się, że jest to wielka sprawa i pociągający problem - "Rzym Polaków".
Początki Rzymu wiążą się z piękną i powszechnie znaną legendą o Remusie i Romulusie, bliźniaczych synach boga Marsa i Rei Sylwii. Na rozkaz okrutnego króla Amuliusza, panującego wówczas w Lacjum w mieście Alba Longa, matkę wraz z niemowlętami wrzucono do Tybru. Bogowie przecież czuwali nad swoimi krewniakami, więc woda osadziła koszyk z dziećmi na brzegu w pobliżu wzgórza Kapitol, gdzie znalazła je łagodna wilczyca i wykarmiła w pobliskim lesie. Dlatego dzisiaj godłem Rzymu jest wilczyca kapito