Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_k11118
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Scholar
Źródło: Indie w stosunkach międzynarodowych
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Jakub Zajączkowski,  
Data publikacji: 2008
których podkreślają oni, iż w interesie USA leży zacieśnianie stosunków z Indiami. Amerykański badacz D.W. Drezner podkreśla, iż Indie odgrywają coraz większą rolę w świecie i USA powinny uwzględnić ten fakt w swojej polityce. Od początku XXI w. także Chiny coraz poważniej traktują indyjskie aspiracje. Co więcej, sfinalizowany w 2007 r. układ między USA i Indiami w dziedzinie cywilnych aspektów broni jądrowej wywołał w Chinach - choć oficjalnie Pekin tego nie potwierdza - konsternację i obawy.
Uznanie Indii jako wschodzącego mocarstwa znajduje także wyraz w wypowiedziach rosyjskich polityków i badaczy, wśród których należy zwrócić uwagę zwłaszcza na przedstawicieli tzw. rosyjskiego eurazjatyzmu. Choć nie negowali oni związków Rosji z państwami Zachodu, zwracali uwagę na konieczność równoprawnych stosunków z nimi. Głównym postulatem było jednak zacieśnianie stosunków z państwami Azji i Południa, które pozwoliłoby na przywrócenie równowagi w strategicznych oddziaływaniach Rosji. Chodziło więc o zrównoważenie kierunków wpływów geopolitycznych. W tym kontekście Indie wyłaniały się jako równie ważny partner w dziedzinie politycznej i gospodarczej jak Stany Zjednoczone. Wskazywano na Indie jako istotny filar nowego systemu bezpieczeństwa eurazjatyckiego . Przejawem wzrostu znaczenia tego nurtu w kształtowaniu polityki zagranicznej Rosji jest chociażby wizyta B. Jelcyna na subkontynencie, podczas której podkreślał on eurazjatycką tożsamość Rosji. Na Indie jako wschodzące mocarstwo, z którym należy zacieśniać stosunki nie tylko w wymiarze ekonomicznym, lecz także politycznym wskazywali również przedstawiciele rosyjskiego eurazjatyckiego neorealizmu, tacy jak S. Kortunow (Rosja powinna dążyć do stworzenia z Indiami, Chinami i Iranem bloku partnerstwa) i J. Primakow (czynnikiem stabilizującym w Azji mógłby stać się trójkąt partnerstwa Rosji, Chin i Indii).
Także w polskiej nauce o stosunkach międzynarodowych coraz częściej podkreśla się pozycję Indii w świecie. Są one postrzegane nie tylko jako mocarstwo na płaszczyźnie ideologiczno-kulturowej, ale jako państwo, które w swoich działaniach charakteryzuje się coraz większą asertywnością. Indie jawią się jako wschodzące mocarstwo gospodarcze oraz znaczący filar bezpieczeństwa regionalnego.