Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_k1231229
Tytuł:
Wydawca: Społeczny Instytut Znak
Źródło: Kore: o chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_fakt
Autorzy: Andrzej Szczeklik,  
Data publikacji: 2007
rency. Pod koniec życia za swoje największe osiągnięcie uważał utorowanie drogi pierwszemu pokoleniu neurochirurgów francuskich. Potrafił mianowicie rozpoznać i dokładnie zlokalizować guz rdzenia kręgowego, wskazując precyzyjnie neurochirurgowi miejsce, które należało operować. Dokonywał tego, kłując plecy swoimi igłami, znajdując zaburzenia czucia i śledząc ruchy zgięcia kończyn dolnych. Mistrzowski klinicysta raz jeszcze wywołał ducha choroby, rozpoznał go i doprowadził do wyleczenia chorego.
Zanim lekarz przystąpi do badania, które nazywamy przedmiotowym, czyli do oglądania, obmacywania, opukiwania i osłuchiwania, rozmawia z chorym, słucha jego opowieści, poznaje historię choroby. Pomaga choremu "uwolnić się od zapomnienia". Takie jest źródło słowa greckiego na określenie prawdy, aletheia. Myśl grecką przenikało przekonanie, że prawda mieszka w nas. Na architrawie świątyni delfickiej starożytni napisali: "Poznaj samego siebie", i za Platonem sądzili, że prawda jest przypomnieniem, anamnezą. Samej zaś prawdzie przypisywali moc wyzwalającą. W tym sensie prawda, odsłonięta przez chorego w wywiadzie, wyzwala rozpoznanie, przedstawia je lekarzowi. W blisko połowie przypadków rozpoznanie postawić można z umiejętnie zebranej historii choroby. Reszta - jest potwierdzeniem.
Niekiedy choremu trudno przebić się słowem do lekarza. Doktor się spieszy, ma swoje zmartwienia, po prostu nie słucha. Tak jak ja, kiedy mój młodszy syn Wojtek w wieku siedmiu lat zamarzył, by dostać żółwia. Wszyscy jego koledzy szkolni mieli a to kotka, a to psa, czy choćby chomika, świnkę morską bądź myszkę. A on nic. Ale w domu nie chcieliśmy o tym żółwiu słyszeć. Aż wreszcie… W drugiej klasie szkoły podstawowej, dostał pisemne zadanie na temat "Zwierzęta w moim domu". Mój syn napisał krótko