Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3302000000025
Tytuł:
Wydawca: Muza Sport i Turystyka
Źródło: Zakopane i Tatry: przewodnik
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_inf-por
Autorzy: Maciej Pinkwart,  
Data publikacji: 1995
y, przez wiele lat po wojnie obserwowano znaczne zmniejszenie liczby naturalnych stanowisk krokusów. W ostatnich kilku latach jednak naturalne krokusy odrodziły się i coraz więcej tych wiosennych kwiatów można zobaczyć nawet w centrum miasta – na Wilczniku, na Lipkach, na łąkach przydomowych przy ul. Grunwaldzkiej i Zaruskiego i w wielu innych miejscach. Tradycyjnie szczególnie piękne kobierce krokusów występują na Cyrhli. Coraz więcej także pojawia się krokusów ogrodowych, sadzonych sztucznie.
Prawdziwą ozdobą góralskich (i nie tylko) domostw Zakopanego są powojniki, bardziej tu znane pod łacińską nazwą clematis. Ich fioletowe, granatowe i różowe kwiaty szczególnie pięknie prezentują się na tle drewnianych chałup ulicy Kościeliskiej. W ogrodach hodowane są także przebiśniegi, szarotki, lilie złotogłów, maczki alpejskie, żółte rudbekie i inne rośliny kwiatowe , popularne również w innych częściach Polski.
Naturalne łąki zakopiańskie zdobią piękne dywany, tworzone przez kwiaty rdestów, złocieni, jaskrów, storczyków. Miłe wrażenie robią „kitki” wełnianek, gęsto pokrywające podmokłe miejsca Lipek i łąk podreglowych.