Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000050
Tytuł:
Wydawca: PWN
Źródło: Finanse publiczne
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Owsiak Stanisław,  
Data publikacji: 1998
e finanse publiczne są przedmiotem badania wielu dziedzin. Jednak nie ze względu na profesjonalne zainteresowania autora pracy, lecz przede wszystkim z uwagi na obiektywną treść kategorii finansów publicznych trzeba stwierdzić, że są one przedmiotem szczególnego zainteresowania nauk ekonomicznych. Wynika to z pieniężnego charakteru zjawisk i procesów występujących w obszarze finansów publicznych, jak również z faktu, że są one elementem systemu tworzenia i wykorzystywania dochodów w gospodarce.
Finanse publiczne są więc elementem gospodarki. Instrumenty finansowe, takie jak: podatki, opłaty, dotacje, pożyczki itd. wpływają bezpośrednio lub pośrednio na całą gospodarkę narodową oraz na mikropodmioty. Procesy tworzenia funduszy publicznych ograniczają więc dochody jednych podmiotów, a jednocześnie zwiększają dochody innych podmiotów. Redystrybucja dochodów dokonywana przez system finansów publicznych wywiera wpływ na funkcjonowanie mechanizmu rynkowego przez regulowanie popytu na towary i usługi, podaży towarów i usług, rynku czynników wytwórczych (praca żywa), rynku kapitałowego itd. Szersza argumentacja przemawiająca za ekonomiczną treścią finansów publicznych jest więc zbędna.
Powracając do prawnych aspektów funkcjonowania finansów publicznych należy zauważyć, że jest ono możliwe dzięki istnieniu norm prawnych, zresztą różnej rangi - poczynając od ustawy zasadniczej, w której, z reguły, określone są kompetencje organów władzy w sprawach finansów publicznych (budżet państwa, budżety samorządowe), przez ustawy o ustroju budżetowym, ustawy podatkowe itd., aż po szereg aktów wykonawczych organów władzy różnego szczebla. Finanse publiczne są więc przedmiotem szerokiego za