Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_2002000000147
Tytuł:
Wydawca: Znak
Źródło: Słowa obcego
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_lit
Autorzy: Bronisław Świderski,  
Data publikacji: 1998
Z rozbitego nieopodal namiotu wyszła jakaś postać, otulona w czerwone i błękitne suknie, niedbale ciągnące się po ziemi. Była to młoda dziewczyna. Lone westchnęła, nie mogąc oderwać od niej wzroku. Gdy dziewczyna podeszła do ogniska, wojownicy powstali i skłonili się przed nią. Młoda kobieta przeszła obok nich i koniucha, nie spojrzawszy nawet w jego stronę. Odblask ognia oświetlił jej twarz. Lone poznała ją bez wahania. Była to twarz B., jej byłego wykładowcy na uniwersytecie!
- Więc dlatego lekceważy mnie - zamruczała Lone z zamkniętymi oczami - wciąż uważa, że jest księżniczką, a ja tylko chłopcem od koni.
Zacisnęła powieki aż do bólu. Wzburzenie spowodowało, że obraz zniknął, ale natychmiast pojawił się inny. Zupełnie tak, jakby oglądała obrót ruchomej sceny we wspaniałym kopenhaskim Det Kongelige Teater. Policjantka była teraz damą na królewskim dworze, a jej najbliższa przyjaciółka miała twarz matki. Razem z resztą dworu obserwowały niesłychane wydarzenie: świeżo przybyły z zagranicy nadworny lekarz pouczał króla Duńczyków, Christiana VII, o wadze nowych, pedagogicznych idei, a między nimi o z