Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00025a00027a
Tytuł: ROK NEUTRIN
Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o.
Źródło: Wiedza i Życie nr 1/1999
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: ANDRZEJ KAJETAN WRÓBLEWSKI,  
Data publikacji: 1999
Otóż teoria dwuskładnikowa przewidywała, że spin neutrina jest zawsze skierowany wzdłuż ich kierunku ruchu i "do tyłu", tzn. przeciwnie do wektora prędkości, natomiast spin antyneutrina jest zawsze skierowany "do przodu", tj. w stronę ruchu cząstki. Można to też wyrazić innymi słowami: neutrinasą "lewo-", natomiast antyneutrina- "prawoskrętne".
W powyższych stwierdzeniach kryje się także wniosek, że neutrina i antyneutrina mają zerową masę spoczynkową, albowiem tylko w tym wypadku mogą poruszaćsię z prędkością światła i przypisanie im określonej skrętności ma charakter absolutny. Cząstki obdarzone niezerową masą spoczynkową, jak np. elektrony, poruszają się zawsze z prędkością mniejszą od prędkości światła w próżni, można zatem teoretycznie wyobrazić sobie obserwatora, który by poruszał się szybciej niż one.
Wyobraźmy sobie na przykład elektron "prawoskrętny", tzn. o spinie skierowanym "do przodu", a więc zgodnie z jego prędkością. Wyobraźmy sobie dalej, że dogania go hipotetyczny obserwator poruszający się szybciej. Z punktu widzenia takiego doganiającego obserwatora elektron zbliża się do niego, ale jego spin jest nadal skierowany "do przodu" - obserwator widzi więc elektron "lewoskrętny". Tak samo jest, gdy nasz obserwator już przegoni elektron: dla niego wtedy elektron będzie się od niego oddal