Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_7123000000039
Tytuł: 4 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (11.05.2004)
Wydawca: Sprawozdania stenograficzne Sejmu RP
Źródło:
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_qmow
Autorzy: Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,  
Data publikacji: 2004-05-11
się w związku z tym pytanie: Czy to, co przed nami, może być lepsze? Otóż z całą świadomością, przemawiając w imieniu Ligi Polskich Rodzin, muszę powiedzieć, że zagrożenia i niebezpieczeństwa zwiększają się. Sytuacja wielu polskich rodzin z powodu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej może się pogorszyć. To, z czym już w tej chwili mamy do czynienia, a więc wzrost cen, zahamowanie obrotów wielu przedsiębiorstw, to wszystko będzie przekładało się na sytuację ekonomiczną polskich rodzin.
Czym jest ustawa, nad którą debatujemy? Ona jest leczeniem albo próbą leczenia nie przyczyn ubożenia polskiej rodziny, ale objawów, czyli próbą łagodzenia dolegliwości. Przyczyny ubożenia są wyraźne: polityka gospodarcza, rozwarstwienie, brak pracy. Na to recepty nie ma i wydaje się, że długo jeszcze nie będzie. Czy w związku z tym dobrze, że próbuje się leczyć chociaż objawy? Dobrze, gdyż to umożliwi wielu rodzinom przynajmniej odzyskanie nadziei na to, że będą mogły funkcjonować, pracować i działać z myślą o odzyskaniu swej tożsamości, z nadzieją, że to, co zarobią, nie zostanie przejęte przez wierzycieli. To, że tyle rodzin jest zadłużonych, to nie tylko wina tych rodzin albo xxdash to przede wszystkim nie wina tych rodzin. To jest efekt mechanizmów, które działają w Polsce. To jest przede wszystkim efekt lichwiarskiego mechanizmu, który został uruchomiony w Polsce. Lichwa to nie jest pożyczanie na wysoki procent, lichwa to jest pożyczanie na wysoki procent po to, by dłużnik nie był w stanie oddać i by na trwałe się uzależnił od wierzyciela. I ten proces został w Polsce w majestacie prawa uruchomiony, chociaż w całym świecie jest karalny i przez prawo ścigany. I dlatego ci, którzy sterują i sektorem bankowym, i finansami publicznymi, ponoszą za to odpowiedzialność. Dlatego my jako Liga Polskich Rodzin poprzemy te rozwiązania, które proponuje ustawa, bo trzeba na razie odwrócić trend ubożenia rodzin, trzeba zatrzymać ten trend. Trzeba także dać szansę ludziom odzyskania nadziei. Natomiast my dokładnie powtarzamy, że trzeba przede wszystkim zlikwidować przyczyny ubożenia, a to wymaga radykalnej zmiany w polityce gospodarczej.
Nasze konkretne uwagi do projektu ustawy dotyczą wielu kwestii. Kwestia doradztwa finansowego jest nieprecyzyjna i budzi wątpliwości, dlaczego takie a nie inne prywatne organizacje, dlaczego te a nie inne struktury samorządowe, ale o tym, rozumiem, że będziemy mogli dyskutować w komisji.