Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_1204000210043
Tytuł: Recenzja: Lilia Kowkiel: Prywatne księgozbiory na Grodzieńszczyźnie w pierwszej połowie XIX wieku. Kraków, Wydawnictwo Naukowe AP, 2005, 221, 2 nlb.s.+ 21 ilustr.+ mapa
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie
Źródło: Studia de Arte et Educatione II
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_nd
Autorzy: Maria Konopka,  
Data publikacji: 2006
y został w indeksie jako Ireneusz Michał Chreptowicz, a Apolinariusz Konstanty Chreptowicz-Buteniew na s. 155 widnieje w indeksie jako Konstanty Chreptowicz-Buteniew. Zdarzają się też pominięcia, np. Richarda Krivana (ze s. 115). W indeksie (oraz na s. 91 i 115) spotykamy zapis pseudonimu w połączeniu z właściwym nazwiskiem - Voltaire François Marie Arouet, zamiast powszechnie używanego pseudonimu, bez oddzielenia tych dwu członów przecinkiem lub nawiasem, ewentualnie posłużenie się odsyłaczem.
Zaskakuje natomiast wyodrębnienie w indeksie, w osobnym zestawieniu, nazwisk rosyjskich i białoruskich podanych w oryginalnym alfabecie, bez żadnego wyjaśnienia powodów tej decyzji, czy choćby zasygnalizowania czytelnikowi tego faktu na początku zestawienia. Podobny zabieg zastosowano w literaturze, w której po opracowaniach w języku polskim pojawiają się publikacje w języku białoruskim i rosyjskim. Bardziej stosowne byłyby scalone wykazy uwzględniające obce nazwiska w formie transliterowanej i uzupełnione w nawiasie formą oryginalną lub w odwrotnej kolejności. Ten zabieg byłby bliższy obowiązującym zasadom, ale też bardziej korzystny dla czytelnika. W literaturze przedmiotu można się jeszcze upomnieć o rozwiązanie imion autorów.
Wskazane tu drobne uchybienia formalne w niczym nie zmieniają wysokiej oceny wartości poznawczych publikacji, rzetelności wykorzystania różnorodnych źródeł i przybliżenie historii prywatnych księgozbiorów Grodzieńszczyzny, poszerzając tym samym dotychczasową wiedzę o nowe fakty z dziejów regionalnych bibliotek ziemiańskich w pierwszej połowie XIX wieku.