Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_1204917050824
Tytuł: MONOGRAFIA MIEJSCOWOŚCI POWIATU NAKIELSKIEGO (15)
Wydawca: Wydawnictwo Czas
Źródło: Nakielski Czas
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: MB,  
Data publikacji: 2005-08-24
główne. Strop holu jest belkowany o krzyżujących się belkach, tworzących coś na wzór kasetonów. Dodającym uroku kompozycji architektonicznej dworu i jednocześnie stanowiącym uzupełnienie wpadającego naturalnego światła do tej części budynku i oświetlającego schody prowadzące na piętro, są dwa umiejscowione w dachu półkoliste okienne świetliki. W pomieszczeniach zachodnich traktu frontowego zachowała się jeszcze narożna faseta z dekoracją sztukatorską oraz rozeta w pomieszczeniu traktu tylnego.
Dodatkowego uroku w gruncie rzeczy prostym w swej konstrukcji elewacjom budynku, dodają otwory okienne zdobione dodatkowo ceglanymi, płaskimi nadprożami. Same okna są prostokątne na parterze i piętrze, wykonane z drewna, skrzynkowe, podwójne, dwudzielne ze środkowym ślemieniem. W ryzalicie zachodnim budynku zamknięto okna w półkole z podwójnym ślemieniem. Zarówno ślemię jak i ich słupki są dodatkowo zdobione, przy czym słupek formą żłobkowaną dającą wyobrażenie stylizowanej kolumienki. Na piętrze mamy do czynienia z oknami wtórnymi, natomiast na poddaszu z niewielkimi okienkami kolistymi. Okna na piętrze są nieco mniejsze od tych z parteru i otoczono je profilowanymi opaskami, wzbogaconymi gzymsem odcinkowym. Okna na parterze elewacji frontowej i elewacji szczytowych, ujęte zostały w pilastry i zwieńczone wzorowanym na starożytnej architekturze greckiej trójkątnym tympanonem, nie posiadającym jakiś szczególnych zdobień. Poniżej znajdują się profilowane płyciny podokienne, również ujęte dodatkowo pilastrami. Drzwi w budynku są drewniane, płycinowe. Te zewnętrzne, dwuskrzydłowe, wyróżniają się masywnością oraz nadświetlem. Wewnętrzne drzwi najczęściej są jednoskrzydłowe , ale zdarzają się także z podwójnym skrzydłem. W większości z nich zachowały się jeszcze dawne klamki. Drzwi znajdujące się w holu są dwuskrzydłowe i przeszklone w górnych płycinach.
Jak widać ogólnie elewacja chociaż prosta, posiada raczej urozmaiconą powierzchnię. Cokół budynku częściowo odsłonięto, dzięki czemu widać kamienną podmurówkę. W cokole tym od strony wschodniej znajduje się wejście do kotłowni i wejście zewnętrzne do piwnic, natomiast w cokole od strony zachodniej jest wtórne wejście i dwa okna. Po środku elewacji ogrodowej zlokalizowano parterowy, pięcioramienny taras, ujęty dodatkowo wielobocznymi filarami i dwoma półfilarami przyściennymi z wyraźnymi głowica