Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900001401
Tytuł: Parki Narodowe Stanów Zjednoczonych Ameryki (cz. 6)
Wydawca:
Źródło: Tygodnik Podhalański nr 21
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Tomasz Zwijacz Kozica,  
Data publikacji: 1999
W 1925 roku Górę Rushmore'a objęto ochroną jako Mount Rushmore National Memorial i rozpoczęto prace kamieniarskie. Kosztem miliona dolarów, pochodzących głównie z federalnej kasy, szeroką granitową ścianę skalną zamieniono przy pomocy dynamitu w ogromne popiersia czterech prezydentów, którzy przeprowadzili USA z epoki kolonialnej w XX wiek.
Pierwsze miejsce zajmuje Jerzy Waszyngton, dowódca wojsk rewolucyjnych, które wywalczyły niepodległość dla brytyjskiej kolonii i jednocześnie pierwszy prezydent niepodległego państwa. Na prawo od niego wyrzeźbiono Tomasza Jeffersona, trzeciego z kolei prezydenta USA, wielkiego orędownika ekspansji na zachód i autora Deklaracji Niepodległości. Po lewej miało być popiersie Abrahama Lincolna. Niestety, skała okazała się zbyt spękana i niemal gotową rzeźbę zrównano z podłożem. Ostatecznie szesnasty prezydent USA, który zniósł niewolnictwo i odnowił Unię po wojnie północ-południe, znalazł się na prawym skraju urwiska, w pewnym oddaleniu od pozostałych. Pomiędzy Jeffersonem a Lincolnem, Borglum wyrzeźbił swojego własnego bohatera - Teodora Roosevelta, który służył narodowi amerykańskiemu w latach 1901-1909 jako dwudziesty szósty prezydent, a wsławił się m.in. budową Kanału Panamskiego.
Każda z głów jest wielkości sześciopiętrowego budynku. Usta mają pięć i pół metra szerokości. Gdyby w tej skali wyrzeźbić całą postać, musiałaby ona mieć około 140 metrów wysokości. Plan Borgluma nie został jeszcze w całości wykonany. Oddzielna ściana skalna miała kryć sztuczną grotę, w której Borglum planował stworzyć coś na kształt narodowego archiwum, gdzie - niczym w egipskich piramidach - miały być przechowywane najważniejsze dokumenty i pamiątki amerykańskiej historii.