Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_MW245
Tytuł:
Wydawca: WNT
Źródło: Podstawy elektrotermii
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Mieczysław Hering,  
Data publikacji: 1992
czeń pieca związanych z normalną jego eksploatacją, np. podczas załadunku, spustu, przedłużenia elektrod, a także przy zmianie napięcia, o ile transformator nie jest wyposażony w układ zmiany napięcia pod obciążeniem. Liczba łączeń pieców dużej mocy wykonywanych w ciągu roku sięga 30000 [314]. Z tego względu nie nadają się do tego celu normalne Wyłączniki energetyczne, lecz dostosowane do tak ciężkich warunków pracy specjalne Wyłączniki, zwłaszcza pneumatyczne i elektromagnetyczne [176], [192].
Zamiast jednego wyłącznika spełniającego podwójne zadanie, a mianowicie zabezpieczenia przeciwzwarciowego i aparatu manewrowego, stosuje się dwa różne Wyłączniki np. małoolejowy i próżniowy (układ a na rys.5.25). Wyłącznik małoolejowy pełni rolę jedynie zabezpieczenia przeciwzwarciowego i wobec tego nie musi być przystosowany do dużej liczby łączeń. Aparatem manewrowym jest wyłącznik próżniowy bardzo łatwy w konserwacji i o dużej niezawodności. Przy takim rozwiązaniu konieczne są niezawodne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe (specjalne odgromniki), które muszą skutecznie chronić transformator przy wyłączeniu urządzenia [176].
W rozwiązaniu przedstawionym na rys.5.25f wyłącznik manewrowy zlokalizowany jest w uzwojeniu dodawczym, a więc pracuje na napięciu 10-30 kV i pod obciążeniem stanowiącym tylko część mocy przenoszonej przez transformator (patrz rys.5.27). Jest to jedna z istotnych zalet tego rozwiązania.