Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000075
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Oczyszczanie ścieków przemysłowych
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Bronisław Bartkiewicz,  
Data publikacji: 2002
W Zagłębiu Donieckim wody dołowe mało zasolone (do 2g/l) wykorzystuje się do mokrego odpylania gazów, hydrotransportu i utrzymania zieleni na terenie kopalni [11]. Do hydrotransportu i podsadzkowania można wykorzystać ok. 50% wypompowywanych wód dołowych. Około dwie trzecie wód nadaje się do wykorzystania w rolnictwie (do nawodnień).
Niekiedy możliwe jest wykorzystanie wód dołowych po podczyszczeniu do zaopatrzenia przemysłu. Przy jednej z kopalni Kombinatu "Donieckugol" działa oczyszczalnia wód dołowych, wykorzystywanych następnie do zasilania sąsiedniego zakładu. Oczyszczalnia (rys.1.2) ma wydajność 150 m 3 /h. Wody dołowe są cedzone , a następnie przepływają przez piaskownik, gdzie zatrzymywane są cząstki węgla o średnicy 0,1 mm. Dalej ścieki poddawane są koagulacji z napowietrzaniem, sedymentacji i filtracji powstałych zawiesin. Ostatnim etapem jest dezynfekcja promieniami UV. Po odwirowaniu osad z osadników gromadzony jest na hałdzie.
W Polsce problem unieszkodliwiania wód dołowych rozwiązuje się niekiedy metodą hydrotechniczną. Stosowana jest ona w Rybnickim Okręgu Węglowym dla wód średnio zasolonych. Polega na magazynowaniu wód dołowych w osadnikach o dużej pojemności (rzędu miliona i więcej m 3 ), gdzie następuje naturalne oczyszczanie mechaniczne przez sedymentację.