Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000008
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Anatomia mikroskopowa zwierząt domowych i człowieka
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Jan Zarzycki, Jan Kuryszko,  
Data publikacji: 1995
ę szpiku kostnego. Podobnie usunięcie nadnerczy prowadzi do uszkodzenia szpiku kostnego, połączonego ze zmniejszeniem liczby erytroblastów. Hormony tarczycy działają pobudzająco na tworzenie się erytrocytów. Na erytropoezę wpływają również substancje zawarte w pożywieniu, przede wszystkim białka, w mniejszym zaś stopniu węglowodany. Na rolę witamin w procesie rozwoju krwi wskazuje występowanie niedokrwistości przy awitaminozach. Do prawidłowego przebiegu erytropoezy jest potrzebna witamina B12.
Układ nerwowy bierze także udział w regulacji procesu tworzenia się granulocytów, za pośrednictwem ośrodków autonomicznych międzymózgowia, które pozostają w związku z gruczołami dokrewnymi (przysadka, nadnercze). Na rozwój granulocytów wpływa na drodze humoralnej również śledziona, której usunięcie wywołuje przejściową leukocytozę. Podobnie jak w wypadku erytropoezy, białka różnego rodzaju działają przyśpieszająco na granulopoezę . Jeden z hormonów nadnercza powoduje znikanie z krwi granulocytów kwasochłonnych i przechodzenie ich do tkanek otaczających naczynia krwionośne.
W warunkach patologicznych wytwarzanie krwinek może odbywać się poza obrębem szpiku kostnego, zwłaszcza w śledzionie, wątrobie, nadnerczach, tkance podskórnej i w ścianie miedniczek nerkowych.