Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p0004400012
Tytuł: Cięgi za system sprzedaży
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Oikos
Źródło: Las Polski
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_publ
Autorzy: MAGDALENA ŻUCHLIŃSKA,  
Data publikacji: 2009-01-16
marcu 2008 r.), również oczekiwali innych efektów Narzekali głównie na ograniczanie ilości dostępnego dla nich do kupienia drewna, ceny minimalne ustalane przez LP w oderwaniu od realiów na rynku europejskim czy światowym, a także niejednolite ceny w kraju oraz brak przejrzystości zasad sprzedaży. Drzewiarze mieli nadzieję, że decyzja Urzędu w sprawie przeciwko LP pomoże im w umocnieniu swojej pozycji wobec „drzewnego monopolisty”. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że jest dokładnie odwrotnie.
Już w toku negocjacji obecnych zasad drzewiarze zwrócili się do UOKiK o zaopiniowanie ich projektu. Urząd uznał prawie wszystkie postulowane przez nich punkty jako... sprzeczne z zasadami wolnego rynku. Czego oczekiwali przedsiębiorcy? Chcieli np. gwarancji kupna nie tylko 90% ilości drewna zakupionego w czterech poprzednich kwartałach, ale i możliwości zakupu większej liczby m3 na potrzeby rozwoju firmy Taka gwarancja, ze względu na ograniczoną ilość surowca, oznaczałaby praktycznie całkowity brak drewna dla nowych przedsiębiorców. W tej kwestii Urząd ma zalecenia dokładnie odwrotne do życzeń drzewiarzy - chce jak największego uwolnienia rynku: właśnie dyskryminację przedsiębiorców nowo wchodzących na rynek oraz tych z krótką historią zakupów UOKiK uznał za czynnik najbardziej „antykonkurencyjny”.
W tymczasowych zasadach sprzedaży drewna na rok 2009 ustalono, że 70% drewna zostanie sprzedanych w przetargach internetowych, a 30% w otwartych aukcjach w aplikacji e-drewno. UOKiK choć odcina się od sugerowania konkretnych wartości liczbowych, to jednak wyraźnie zaznacza, że obecne proporcje go nie satysfakcjonują i nawołuje do dalszej liberalizacji. Przypomnijmy, że LP już kilka miesięcy temu proponowały aby cała sprzedaż odbywała się poprzez aukcje z ceną jako jedynym kryterium. Wstrzymały