Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000003
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Inwestycje : instrumenty finansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Krzysztof Jajuga, Teresa Jajuga,  
Data publikacji: 1996
zymuje sumę równą wartości nominalnej. Wynika z tego, że w przypadku przetrzymania instrumentu do terminu wykupu zrealizuje się dochód inwestora równy wielkości dyskonta. Tego typu instrumentem jest bon skarbowy. Oczywiście inwestor może kupić instrument po terminie emisji i (lub) sprzedać instrument przed terminem wykupu. Wówczas dochód zależeć będzie również od ceny zakupu i (lub) ceny sprzedaży. Przed omówieniem metod analizy instrumentów rynku pieniężnego wprowadzimy następujące oznaczenia:
Instrumenty rynku pieniężnego emitowane są na okres krótszy niż rok. Wynika z tego, że istotne jest precyzyjne określenie liczby dni inwestowania jako ułamka roku. Poniżej w obliczeniach przyjmować będziemy, że liczba dni w roku wynosi 360. Taka zasada stosowana jest w większości krajów. Należy jednak nadmienić, że w niektórych krajach na potrzeby tych obliczeń przyjmuje się, że liczba dni w roku wynosi 365. W poniższych obliczeniach występuje również sytuacja, gdy stopa dochodu w okresie inwestowania przeliczana jest na okres roku. Będziemy tu z kolei przyjmować, że liczba dni w roku wynosi 365, głównie dlatego, że wówczas tak obliczona stopa dochodu może być porównana ze stopą dochodu instrumentów emitowanych na okres roku (np. obligacji). Stopę tę nazywa się wtedy stopą rentowności równoważną stopie dochodu obligacji (bond equivalent yield). Należy pamiętać, że w różnych krajach przyjmuje się w obu sytuacjach różne szczegółowe rozwiązania. Na przykład w Polsce przy analizie bonów skarbowych przyjmuje się w obu przypadkach liczbę dni równą 360 (zgodnie z Zarządzeniem Ministra Finansów). Na początku przedstawimy metody wyceny instrumentów o podstawie dochodowej na przykładzie certyfikatu depozytowego. W przypadku gdy inwestor przetrzyma certyfikat depozytowy do terminu wykupu, stopa rentowności dana jest wzorem:
gdzie: i - stopa oprocentowania certyfikatu depozytowego. Ze wzoru (2.24) wynika, że stopa rentowności w skali okresu inwestowania (obliczona jako ilorazem wartości nominalnej powiększonej o odsetki oraz ceny minus 1) jest przeliczana na okres roku. Należy cały czas pamiętać o powyższych uwagach dotyczących liczby dni w roku, co oznacza, że mogą istnieć inne warianty wzoru (2.24). Przykład. Inwestor zakupił 13-tygodniowy certyfikat depozytowy, w przypadku którego pozostało 20 dni do wykupu. Cen