Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000031
Tytuł:
Wydawca: PWN
Źródło: Regulatory wzostu i rozwoju roślin
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Jankiewicz Leszek S.(red.),  
Data publikacji: 1997
i dzielenie pojedynczych komórek, tworzących zintegrowane systemy tkanek i organów. Wzrost ten realizuje się według określonego rozwojowego programu genetycznego, którego wybór zależy, między innymi, od interpretacji przez mechanizmy komórkowe sygnałów środowiskowych. Jednym z wewnętrznych systemów sygnałowych w tkankach roślinnych są hormony roślinne, które docierają do zewnętrznych powierzchni protoplastów, przekazując informację bezpośrednio do wnętrza komórki lub przez system przekaźników.
Jednym ze sposobów transdukcji, czyli przetwarzania sygnału (na przykład fizycznego w chemiczny) i przesyłania go dalej, jest mechanizm doprowadzający do zmian stężenia jonów wapnia w cytozolu . Od tego czynnika zależy aktywność wielu enzymów, w tym kinaz białkowych fosforylujących inne odpowiednie enzymy, które mogą z kolei oddziaływać na dalsze, tworząc reakcję kaskadową. Ostatecznym efektem jest aktywacja procesów transkrypcji lub translacji (rozdz. 3.1).
Stężenie jonów wapnia w cytosolu komórkowym jest szczególne i odbiega od wysokiego stężenia Ca; w środowisku zewnętrznym (od hipotetycznego praoceanu po płyny ustrojowe zwierząt i ścianę komórkową roślin). W warunkach określanych jako "spoczynkowe" stężenie Ca; w cytozolu waha się z reguły od kilku, kilkudziesięciu do stukilkudziesięciu nmol/L i jest niższe o około cztery rzędy wielkości od stężenia na zewnątrz protoplastu i o cztery lub mniej rzędów wielkości od stężenia w magazynach wewnątrzk