Dane tekstu dla wyniku: 94
Identyfikator tekstu: PWN_3302000000025
Tytuł:
Wydawca: Muza Sport i Turystyka
Źródło: Zakopane i Tatry: przewodnik
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_inf-por
Autorzy: Maciej Pinkwart,  
Data publikacji: 1995
Kamieniec, dzielnica w centrum Zakopanego, nad brzegiem Zakopianki i potoku Bystra. budownictwo indywidualne, wille, kamienice oraz bloki mieszkalne pracowników ZOZ. Zakład Energetyczny, baza transportowa Spółki Oczyszczania Miasta, szpital, dyrekcja ZOZ.
Karłowicz Mieczysław (1876–1909), kompozytor, taternik, narciarz. Jeden z największych polskich symfoników. Od dzieciństwa bywał w Zakopanem, w pocz. XX w. stał się jednym z najwybitniejszych taterników. Zajmował się też fotografiką tatrzańską, współpracował z pismami turystycznymi. Działacz Towarzystwa Tatrzańskiego. Od 1907 do śmierci mieszkał stale w Zakopanem (willa „Lutnia’’, tablica pamiątkowa). Był współtwórcą narciarstwa tatrzańskiego, z Mariuszem Zaruskim organizował TOPR. Zginął w lawinie śnieżnej pod Małym Kościelcem. Jego imię nosi zakopiańska Szkoła Muzyczna.
Kasprowicz Jan (1860–1926), pisarz, publicysta. Profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Od 1891 przyjeżdżał na Podhale, zatrzymując się w Zakopanem i – zwłaszcza – w Poroninie. Uczestniczył tu w wieczorach literackich, działał w organizacjach społecznych. W 1923 kupił dom na Harendzie (obecnie muzeum, patrz trasa 4 a), gdzie też zmarł. Pochowany w mauzoleum na Harendzie. Tematyka podhalańska trafiła do licznych jego wierszy, m.in. z cyklu „Księga ubogich’’ i „Mój świat’’.