Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IPIPAN_7121001208802
Tytuł: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 12.09.1996, 2 kadencja, 88 posiedzenie, 2 dzień
Wydawca: Wydawnictwo Sejmowe
Źródło: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_qmow
Autorzy: Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej,  
Data publikacji: 1996
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Zabieram głos jako jeden z ostatnich w debacie nad tym tematem. Przysłuchiwałem się uważnie całej dyskusji, ale chciałbym do tego tematu podejść od trochę innej strony, od strony historii naszego państwa, i przypomnieć, w jaki sposób powstawała i jaka była medycyna pracy u nas w Polsce.
Proszę państwa, historia medycyny pracy sięga ponad stu lat. Rozpoczyna się ona w roku 1873, kiedy to na terenie Królestwa Polskiego zaczął obowiązywać ukaz cara dotyczący organizacji opieki nad robotnikami fabrycznymi. Proszę państwa, ponad sto lat temu ten problem był tak wysoko stawiany w świecie. Na podstawie tego ukazu carskiego, który mówił o organizowaniu lekarskiej opieki nad robotnikami fabrycznymi, powstawały odpowiednie wytyczne. Mianowicie zakład pracy, fabryka, która zatrudniała 100 robotników, musiała mieć już ambulatorium, w którym pracował jeden lekarz albo felczer. Fabryka, która zatrudniała 500-1000 pracowników, musiała organizować szpital przyfabryczny ; był przepis, że na 100 robotników miało przypadać jedno łóżko szpitalne.
Podkreślam to specjalnie dlatego, że dzisiaj podchodzimy do tego tematu jako do czegoś zupełnie nowego, a to przecież już taka stara historia. To nie dzisiaj to wymyśliliśmy. Już ponad sto lat istnieje medycyna pracy na terenie naszego kraju.