Dane tekstu dla wyniku: 93
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p00002605441
Tytuł: Żyd-ofiara, Polak-antysemita
Wydawca: Polityka - Spółdzielnia Pracy
Źródło: Polityka nr 2312
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Piotr Pytlakowski,  
Data publikacji: 2001-08-25
Czas jest szczególny, społeczeństwo należy mobilizować, jednoczyć, podtrzymywać ducha bojowego. Czas jest szczególny, bo od 53 lat Izrael pozostaje w stanie wojny. Naród żyjący nieustannie na froncie potrzebuje odwagi. Argumentów ma dostarczyć nauka historii. Skoro ojcowie odważyli się utworzyć własne państwo, to my musimy umieć je obronić - taki jest sens propagandowych działań.
Kiedyś wzorem dla Żydów była postawa obrońców twierdzy Masada, leżącej w pustynnych górach koło Morza Martwego. W 73 r. Rzymianie z Flawiuszem Silwą na czele przystąpili do szturmu. Kiedy wdarli się na szczyt wzniesienia, ujrzeli trupy 960 obrońców twierdzy dowodzonych przez Eleazara. Żydzi woleli zginąć z własnej ręki niż się poddać. Samobójcza śmierć Mordechaja Anielewicza w warszawskim getcie była kontynuacją drogi obranej przez bohaterów Masady. Ale to już tylko stare kanony narodowych mitów. Teraz obowiązuje inny duch: trzeba zwyciężać, a nie umierać. I od 1948 r. Izraelczycy zwyciężają.
Przez dwa tysiące lat byliśmy bezbronnymi ofiarami - głosi wiedza przekazywana izraelskim uczniom - teraz nadeszła pora, aby to odmienić. Żydowska diaspora rozrzucona po 80 krajach świata pozostawała zdana na łaskę i niełaskę innych społeczeństw. Polska na tej mapie jawi się jako kraj wyjątkowo dla Żydów okrutny. Kulminacja owej wrogości nastąpiła podczas II wojny światowej. Polska stała się światowym centrum Holocaustu.