Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1202900001057
Tytuł: Kwadratura kółek
Wydawca:
Źródło: Motor nr 40
Kanał: #kanal_prasa_tygodnik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Leon Rejewski,  
Data publikacji: 1975
Przy okazji jednak rozlegają się gdzieniegdzie również w radiu głosy, nawołujące do podjęcia zasadniczej dyskusji o modelu motoryzacji indywidualnej w warunkach rozwiniętego społeczeństwa socjalistycznego. Podkreśla się przy tym, że posiadanie własnego samochodu nie powinno mieć charakteru prestiżowego lub zgoła snobistycznego, a względy irracjonalne, dominujące często w decyzji nabycia samochodu, powinny ustąpić praktycznym, komunikacyjnym.
Postulaty te wydają się uzasadnione, ponieważ w naszych niektórych środowiskach społeczno-zawodowych posiadanie samochodu w dużym stopniu oceniane jest już jako jedno ze świadectw powodzenia życiowego czy kariery zawodowej, lub zgoła zaradności człowieka. Bywa więc, że nie wypada się już przyznawać do faktu nieposiadania samochodu. Tak jak - przy pewnym statusie zawodowym i zarobkowym - nie wypada już mieć mieszkania bez lodówki, telewizora, magnetofonu i automatycznych urządzeń kuchennych.
Niewątpliwie jest w tym jakaś doza snobizmu, ale przede wszystkim pożytecznych aspiracji oraz ambicji warunkujących postęp. Ustalanie granic jest w tym przypadku bardzo trudne, a dyskusja nad tym co w jakim stopniu jest postępowe a co snobistyczne łatwo zaprowadziłaby nas na manowce.