Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000069
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Ekorozwój: wyzwanie XXI wieku
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Stefan Kozłowski,  
Data publikacji: 2000
Sześć procent obszaru objęto ochroną krajobrazową, ale ochrona ta ma słabe podstawy prawne. Krajobrazy i formy geomorfologiczne w Europie, takie jak wydmy, strumienie, ozy, drumliny i torfowiska zanikają na zawsze.
Lasy pokrywające kiedyś 80-90% terytorium, obecnie zredukowane są do 33%. Obiekty przyrodnicze charakteryzujące się obecnością naturalnych cieków wodnych są małe i zagrożone. Ich zabezpieczenie jest niewystarczające. Użytki zielone skoncentrowane są w południowo-wschodniej Europie, u wybrzeży Morza Śródziemnego oraz na Równinie Środkowoeuropejskiej, a ich rozproszenie i małe wymiary są charakterystyczne dla Europy Zachodniej i Środkowej. Wodno-błotne tereny śródlądowe , jak torfowiska, bagna i mokradła, zanikają. Półwysep Iberyjski stracił ponad 60% takich naturalnych siedlisk. W 18 krajach europejskich bagna są objęte ochroną tylko w 3%. Atakowane są także ekosystemy wybrzeży i morskie. 70% reprezentowanych obiektów w rejonie Morza Śródziemnego podlega presji i maksymalnym zagrożeniom. Zachodnie wybrzeże Morza Śródziemnego straciło od roku 1990 ponad 75% wydm nadbrzeżnych, a w ciągu ostatnich 50 lat straciło 30% słonych błot.
Wiele gatunków roślin i zwierząt i ich genetyczna różnorodność zanika lub jest zagrożona zniknięciem: ryby są zagrożone w 53%, gady w 45%, ssaki w 40%, ptaki w 40%, a także zagrożone jest 12 500 gatunków roślin wyższych.