Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_1302900001282
Tytuł: Żądza wielkiego pieniądza
Wydawca:
Źródło: Metropol nr 6/04
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Agata Miazek,  
Data publikacji: 2001
enui zwyczaju wybierania 5 senatorów z 90 kandydatów mających prawo do sprawowania tej funkcji. Formuła 5 z 90 przetrwała do dzisiaj i jest podstawą losowań w wielu grach liczbowych. W XIX w. wszelkiego rodzaju gry szczęścia i loterie uznano za społecznie szkodliwe, straciły one wtedy na popularności. Zainteresowanie wzrosło w latach dwudziestych XX w., zakłady zaczęły rozpowszechniać się w Anglii, po czym opanowały Europę. W 1953 r. w Berlinie Zachodnim powrócono do genueńskeij formuły 5 z 90.
W Polsce loterie pieniężne mają stosunkowo długą tradycję - sięga ona okresu rozbiorów. 1768 r. to data powstania loterii liczbowej, której dochody miały zasilać skarb państwa, rok później otwarto kantor pod nazwą LOTTO di Genova. Najdłużej loterie przetrwały na terenie zaboru rosyjskiego. Po odzyskaniu niepodległości utworzono stałą grę, podporządkowaną ministrowi skarbu. W 1936 r. powstał Polski Monopol Loteryjny. Prowadzone w jego ramach gry i losowania cieszyły się dużą popularnością - do wybuchu wojny . Po wojnie w 1946 r. obok loterii liczbowych pojawiły się pierwsze losy. W latach 60. nagroda sięgała 1 mln zł, co było wówczas sumą zawrotną . Tymczasem na Zachodzie tradycyjne gry są wypierane przez loterie typu "zdrapka" , które do Polski docierają dopiero w latach 90.
Państwowe przedsiębiorstwo "Totalizator Sportowy" powstało w 1955 r. po długich ideologicznych sporach. Jednym z ważniejszych zadań Totalizatora było finansowanie budów i remontów obiektów sportowych z dochodów, jakie przynosiły zakłady. W 1956 r. odbyły się historyczne zakłady - gra obejmowała zestawienie 12 par drużyn I i II ligi piłkarskiej, które startowały w rundzie wiosennej. Odgórnie ustalono wtedy, że główna nagroda nie może być większa niż 100 tys. zł. W pierwszych zakładach padło trz