Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_k111003
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe AP
Źródło: Ekofizjologiczne aspekty reakcji różnych gatunków mchów na abiotyczne czynniki stresowe
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Andrzej Rzepka,  
Data publikacji: 2008
ające funkcje rurek sitowych. Tak wyraźne zróżnicowanie elementów przewodzących i ich wysoka specjalizacja widoczna jest szczególnie u gatunków należących do Polytrichaceae. Istotną rolę w transporcie asymilatów między liśćmi a leptoidami odgrywa tkanka parenchymatyczna, która może również pełnić funkcję tkanki przewodzącej. W łodygach natomiast transport wody związany jest z hydroidami tworzącymi skupienia w warstwie parenchymatycznych komórek bogatych w cytoplazmę (Hebant 1977; Valanne 1984).
Anatomiczna budowa liści mchów wykazuje znacznie mniejszy stopień komplikacji niż rośliny wyższe. Blaszka liściowa większości gatunków mchów, która jest zazwyczaj jednowarstwowa , wykazuje dość dużą różnorodność kształtu oraz wielkości. Na przekroju poprzecznym jest podobna do litery V. Komórki budujące blaszkę liściową są kształtu parenchymatycznego lub prozenchymatycznego. Liście, które wyrastają na pędzie mogą być rozmieszczone równomiernie na całej jego długości. Zróżnicowanie w budowie anatomicznej jest szczególnie widoczne w liściach i łodyżce. Łodyżka badanych gatunków mchów na przekroju poprzecznym posiada zróżnicowaną warstwę komórek okrywających, nazywanych skórką, a pod nią znajduje się warstwa komórek miękiszowych.
Mnium undulatum - posiada blaszkę liściową jednowarstwową, z wyjątkiem żebra, górna powierzchnia jest gładka. Jest to gatunek cieniolubny. Spotkać go można w miejscach bardzo wilgotnych i silnie zacienionych.