Dane tekstu dla wyniku: 23
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919921218
Tytuł: Na spacer z lornetką
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Krzysztof Filcek,  
Data publikacji: 1992-12-18
elony dzięcioł należą do wyjątków. W ubarwieniu większości ptaków dominuje brąz bądź szarość, lub czarno-biała pstrokacizna. W tej sytuacji położenie i kształt kolorowych plam mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozpoznania gatunku ptaka. Gdy spłoszony śpiesznie odlatuje, często błyska bielą swego kuperka. Ponieważ jest to cecha wspólna wielu gatunkom, np. sójce, jaskółce dymówce, gilowi, białorzytce czy większości brodźców, dla ustalenia z kim mamy do czynienia potrzeba więcej informacji.
Warto zwrócić uwagę na ubarwienie ogona. Czy znajdują się na nim białe pola, a jeśli tak, to gdzie? Przy końcu jak u grubodzioba, po bokach jak u zięby czy u nasady jak u pokląskwy. Wiele gatunków ma nakrapiany spód lub wierzch ciała. Dla prawidłowego oznaczenia ważne jest, czy kropki rozsiane są np. po całym brzuchu i piersi jak u drozda, czy też skupione są na piersi jak u skowronka bądź po bokach ciała jak u płochacza halnego. Jaśniejsze paski w poprzek ciemnych skrzydeł pomagają rozpoznać niektóre gatunki. Mogą być szerokie i jaskrawe jak u gila czy szczygła, bądź wąskie i zlewające się z tłem jak u wróbla, pojedyncze bądź podwójne jak u czyżyka, świergotka drzewnego czy mysikrólika .
Położenie i barwa plam na skrzydłach odgrywa szczególnie istotną rolę przy rozpoznawaniu kaczek. Kolorowe lusterko u nasady tylnej części skrzydła pozwala - w przypadku samic oraz samców w szacie spoczynkowej - łatwo ustalić przynależność gatunkową. Z kolei, w przypadku drobnych ptaków wróblowatych, warto uważnie przyglądać się kolorowym wzorkom na ich głowach. Jasne lub ciemne paski mogą biec ponad, poprzez lub poniżej oka. Czasami ptasią głowę zdobi cała seria, nierzadko wielobarwnych, pasków