Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_p0004400005
Tytuł: Wpływ pestycydów na wymieranie rodzin pszczelich. Czy pszczoły przetrwaja?
Wydawca: Oficyna Wydawnicza Oikos
Źródło: Las Polski
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_publ
Autorzy: Jacek Stocki,  
Data publikacji: 2009-09-01
ch środków ochrony roślin określa się m.in. ilości metabolitów i pozostałości pestycydów w organizmach pszczół. W wielu przypadkach minimalne dawki nieszkodliwe dla innych organizmów okazują się szkodliwe dla pszczół. Szereg niedokładności wynika z identycznego podejścia do wszystkich zwierząt, bez uwzględniania faktu, że wiele owadów to gatunki społeczne, gdzie występuje podział funkcji i silne współzależności wewnątrzpopulacyjne, decydujące o harmonijnym życiu i rozwoju społeczeństw i rodzin.
Rozpoczęty w UE w latach 90. ub. w. przegląd substancji aktywnych pestycydów spowodował, że liczba środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania uległa drastycznemu zmniejszeniu. Te ocenione pozytywnie są wpisywane do Załącznika 1 Dyrektywy 91/414/EWG i mogą być stosowane w ochronie roślin na terenie państw unijnych. Z dotychczas stosowanych substancji aktywnych „wypadło” na razie ponad 70%. W tym roku UE wycofała np. większość preparatów fosforoorganicznych , charakteryzujących się bardzo złymi wskaźnikami toksykologii i ekotoksykologii.
W planach jest też wycofanie ok. 85% pyretroidów, co znacząco powinno poprawić bezpieczeństwo pszczół. Pyretroidy bowiem działają na owady nieselektywnie, a dla pszczół są bardzo toksyczne (z wyjątkiem etofenproksu, i tau-fluwalinatu). Podobnie jak środki fosfoorganiczne mają one 24 lub 48-godzinny (a nawet dłuższy) okres prewencji dla owadów zapylających.