Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1204EL0000008
Tytuł: Inżynieria chromosomowa w ulepszaniu roślin uprawnych
Wydawca: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin
Źródło: Rośliny Oleiste
Kanał: #kanal_prasa_inne
Typ: #typ_nd
Autorzy: ADAM J. LUKASZEWSKI,  
Data publikacji: 2003-11-01
ta, choć nawet w obrębie jednego potencjalnego dawcy pożądanych genów, jak żyto, potrafi być bardzo różna dla różnych ramion chromosomów (Naranjo i Fernandez-Rueda, 1996) i tylko część z tych różnic ma podłoże strukturalne (Devos i in., 1993). Wśród potomstwa odselekcjonowane są zrekombinowane chromosomy. Selekcja może być cytologiczna, bądź poprzez markery genetyczne w znanych pozycjach na chromosomach dawcy i odbiorcy, czy przez wykorzystanie markerów DNA, czy też różne kombinacje tych metod.
Z niejasnych powodów rekombinacja homeologiczna w pszenicy ograniczona jest prawie wyłącznie do pojedynczych wymian (cross overs) na ramię (Lukaszewski, 1995). Z tego powodu, zrekombinowane chromosomy w zdecydowanej większości są jedno-punktowymi translokacjami, w jednej z dwóch możliwych konfiguracji: pszeniczne chromosomy z terminalnym segmentem z chromosomu dawcy i chromosomy dawcy z terminalnym segmentem z pszenicznego chromosomu-odbiorcy. Te chromosomy są zwane rekombinantami pierwotnymi (pierwszego rzędu) (Lukaszewski, 2000). Są one testowane na obecność pożądanego locus oraz mapowane genetycznie dla określenia pozycji punktu wymiany w stosunku do pożądanego locus. Mapowanie może odbywać się na kilka sposobów: tanim, choć mało precyzyjnym podejściem jest obserwacja częstości koniugacji z testerami; drogim, ale szybkim i precyzyjnym jest wykorzystanie markerów DNA. Z każdej z dwóch konfiguracji rekombinantów pierwotnych wybrany jest taki rekombinant, który posiada pożądany locus oraz ma najbliższy mu punkt translokacyjny.
W drugim etapie dwustopniowego systemu E. R. Sears’a, wyselekcjonowane dwa rekombinanty pierwotne są wprowadzane do jednej rośliny, która teraz ma normalny poziom kontroli koniugacji (praktycznie, ma normalny gen Ph1). Obecność Ph1 dopuszcza wyłącznie koniugację homologiczną. Jedynym odcinkiem homologii wspólnym dla obydwu rekombinantów pierwotnych jest odcinek chromosomu dawcy pomiędzy punktami translokacyjnymi. Wymiana (crossing over) w tym odcinku homologii daje chromosom pszenicy z interkal