Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919981231
Tytuł: SZTUKA ZAGRABIONA 2
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Włodzimierz Kalicki,  
Data publikacji: 1998-12-31
marca 1941 r. swoich współpracowników: "O ile zdarzają się wypadki, że dostaje Pan [w czasie akcji rabunku dzieł sztuki - przyp. W.K.] także sztućce z innych metali, niż srebro, np. z alpaki, aluminium itp., to i te należy dostarczyć do Generalnego Powiernika, gdyż będą potrzebne jako sztućce wymienne. Stwierdzono mianowicie, że w majątkach ziemskich itd. są często w użyciu sztućce srebrne wielkiej wartości i są używane przez osoby, dla których odpowiedniejsze byłyby sztućce z innych metali" .
Niesamowity użytek ze zrabowanych w Polsce i Czechach kościelnych dzieł sztuki zrobili Niemcy w roku 1940. Bezpośrednio po upadku Francji Hitlerowi bardzo zależało na wciągnięciu do wojny Hiszpanii. Chodziło mu przede wszystkim o bazy morskie dla atlantyckich operacji niemieckich łodzi podwodnych i o wspólny, z armią hiszpańską, atak na brytyjską bazę w Gibraltarze. Zdobycie Gibraltaru najpewniej oddałoby w ręce Hitlera cały basen Morza Śródziemnego i otworzyłoby niemieckim czołgom drogę do Indii. Ale generalissimus Franco zwodził Hitlera. Stawiał niemożliwe do spełnienia żądania finansowe, domagał się tak wielkich dostaw surowców strategicznych, że nie wytrzymałaby tego niemiecka gospodarka. Zawsze dodawał też, że po wojnie domowej społeczeństwo hiszpańskie jest znużone i nieskore do nowej awantury wojennej.
Hitler postanowił zdobyć sympatię arcykatolickich Hiszpanów do Niemiec i wysłał im trzy wagony darów religijnych: cennych, zabytkowych naczyń kościelnych, rzeźb, obrazów świętych. Oficjalnie były to dary biskupa Berninga z Osnabrueck i prałata Keutza, prezesa niemieckiego Caritasu. Niemiecka ambasada zorganizowała z przepychem wystawę darów w madryckim Centrum Sztuk Pięknych. Otworzył ją nuncjusz apostolski w Hiszpanii Gaetano Cicog-nani wraz z hiszpańskim ministrem spraw zagranicznych Serrano