Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_pwschsw0004307
Tytuł: JAK WYKRYĆ KŁAMSTWO CZY PRAWDOMÓWNOŚĆ PODGLĄDAJĄC MÓZG
Wydawca: Polskie Towarzystwo Przyrodników
Źródło: Wszechświat
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_nd
Autorzy: Wojciech FRONCISZ,  
Data publikacji: 2007-01-01
pozwala przy pomocy komputera na odtworzenie obrazu wnętrza człowieka. Obraz ten odzwierciedla rozmieszczenie cząsteczek wody w badanych strukturach organizmu, rozmieszczenie zmodyfikowane czasami relaksacji protonów. Za wynalezienie w 1973 r. sposobu tworzenia obrazów poprzez obserwację cząsteczek wody (albo innej substancji zawierającej atomy pierwiastka, których jądra mają własności magnetyczne) metodą rezonansu magnetycznego Paul Lauterbur i Peter Mansfield uzyskali w 2003 r. Nagrodę Nobla.
Przełomowym odkryciem, który umożliwił wykorzystanie MRI do lokalizacji aktywności neuronalnej w mózgu człowieka była obserwacja Ogawy ze współ. Zauważyli oni, że zmienia się jasność tych miejsc w wytworzonym obrazie mózgu, które reprezentują obszary tkanki nerwowej zaangażowane w określone zadania. Mechanizmem prowadzącym do lokalnej zmiany jasności obrazu jest miejscowa zmiana poziomu natlenowania krwi i stąd nazwano go BOLD (ang. Blood-Oxygenation-Level Dependent). Poziom ten zależy od zapotrzebowania energetycznego neuronów. Generacja i propagacja potencjałów czynnościowych jest energochłonna i potrzebna do tego energia pochodzi z cząsteczek ATP — (adenozynotrifosforanu), które są uniwersalnym przenośnikiem energii we wszystkich organizmach. Do wytwarzania ATP niezbędny jest z kolei tlen. Tlen jest dostarczany do miejsca przeznaczenia przez krew w postaci związanej z cząsteczką hemoglobiny (oksyhemo- globiny). Tam zostaje uwolniony i w drodze dyfuzji dociera do mitochondriów, które zużywają go do produkcji ATP. Cząsteczka hemoglobiny związana z tlenem ma własności diamagnetyczne i nie wpływa na czasy relaksacji jąder wodoru wody. Po odłączeniu się cząsteczki tlenu hemoglobina nabiera własności magnetycznych powodując skracanie wspomnianych czasów relaksacji, co prowadzi do lokalnej zmiany jasności w obrazie MRI. Jak zauważono później, mechanizm prowadzący do zmiany jasności obrazu w wyniku wzmożonej lokalnej aktywności mózgu jest bardziej skomplikowany i zależy również od lokalnej zmiany przepływu krwi. W efekcie, w pobudzonych obszarach mózgu znajduje się więcej oksyhemoglobiny, co prowadzi do silniejszego sygnału MRI.
Po tych krótkich wyjaśnieniach dotyczących mechanizmów wytwarzania obrazów można przedstawić próby zastosowania tej techniki do detekcji kłamstwa. Jednym z pierwszych zespołów, które przeprowadziły wstępne badania mózgu przy próbach kłamania był zespół kierowany przez Daniela Langlebena. Oferowali oni zaangażowanym do badań studentom zalepione koperty zawierające karty do gry i banknot 20 dolarowy. Powiedziano im, że mogą zatrzymać ten banknot, jeśli uda im się ukryć, podczas badania tomografem