Dane tekstu dla wyniku: 34
Identyfikator tekstu: PWN_3102000000023
Tytuł:
Wydawca: Iskry
Źródło: Choroba dyplomatyczna
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_fakt
Autorzy: Daniel Passent,  
Data publikacji: 2002
warzystwa Muzyki Współczesnej, któremu zorganizowaliśmy cykl (bezpłatnych!) koncertów. Okazało się, że polscy uczeni i artyści gotowi są przyjechać do Chile, płacąc z własnej kieszeni i nawet nie wspominając o honorariach. Zygmunt Krauze dał recital na Uniwersytecie Santa Maria w Valparaíso, w auli szkoły muzycznej Uniwersytetu Chilijskiego w Santiago, a także dla licznych gości zgromadzonych w naszej rezydencji. Prowadził też kursy mistrzowskie na wydziale kompozycji Uniwersytetu Chilijskiego.
Rafał Olbiński, którego znałem z okresu mojej pracy w Bostonie, przyleciał na swój koszt z Nowego Jorku z wystawą swoich plakatów, grafiki i obrazów. Wystawa, zorganizowana w doskonałym miejscu (pałacyk Instytutu Kulturalnego Providencia), cieszyła się ogromnym powodzeniem, miała świetną prasę. Rafał prowadził także zajęcia ze studentami wydziału architektury i wzornictwa prywatnego Uniwersytetu im. Diego Portalesa. Tamże zorganizowaliśmy wystawę rysunków Andrzeja Mleczki z komentarzem samego autora - jedno i drugie studenci przyjmowali z radością, gdyż daleko odbiega od tego, co oglądają na co dzień.
Sztukę filmową reprezentował operator i reżyser Marek Nowicki. Nakręcił film dokumentalny o Clarze Szczarańskiej, córce żydowskiego emigranta z Polski, która zrobiła w Chile karierę, jest przewodniczącą Rady Obrony Państwa - najwyższe od czasu Ignacego Domeyki stanowisko, jakie zajmowała w Chile osoba pochodzenia polskiego. "Przy okazji" Marek nakręcił film o Polonii chilijskiej - oba były pokazane przez polską telewizję publiczną.