Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PELCRA_1303919920821
Tytuł: Mleko polsko-holenderskie
Wydawca: Agora S.A.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_publ
Autorzy: Urzędnicy Ministerstwa Rolnictwa I Gospodarki Żywnościowej / Piotr Lipiński,  
Data publikacji: 1992-08-21
Z listu wynika, że nie doceniłem starań urzędników dotyczących przekazania rolnikom kredytu i rozbudowy infrastruktury. Do tego jednak ministerstwo zobowiązywała umowa polsko-holenderska.
Urok eksperymentu gaśnie w ministerstwie, ponieważ przyznane rolnikom kredyty docierały z kilkumiesięcznym opóźnieniem, co wobec inflacji spowodowało, że hodowcy krów z Turośli kupili mniej jałówek, niż planowali. Ministerstwo, wbrew umowie polsko-holenderskiej, nie przekazało wystarczających funduszy na budowę studni. Z tych m.in. powodów rolnikom brakuje obecnie 1,3 mld zł.
Urzędnicy ministerstwa nie dostrzegli w moim reportażu faktów, o których postanowili obecnie poinformować czytelników. Informacje o sumach przeznaczonych na infrastrukturę i kredyty z BGŻ, które w swoim sprostowaniu przytoczyli, wcześniej pojawiły się w moim reportażu. W pominiętym przez redakcję fragmencie obszernego listu urzędnicy opisali szczegółowo m.in. to, że liczba krów potroiła się, wzrosła ich wydajność, mleko jest lepszej jakości, o czym napisałem w tekście. Nie przypomnieli tylko, ż