Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: IJPPAN_pwschsw0004302
Tytuł: FORMY WIETRZENIA GRANITU NA PÓŁNOCNYM WYBRZEŻU SARDYNII
Wydawca: Polskie Towarzystwo Przyrodników
Źródło: Wszechświat
Kanał: #kanal_prasa_dziennik
Typ: #typ_nd
Autorzy: Artur SOBCZYK,  
Data publikacji: 2005-01-01
egłymi wyspami) 24 090 km2 i liczbie zaledwie 1.600.000 mieszkańców. Największym miastem i jednocześnie stolicą wyspy jest położone na południu Cagliari (założone w VII w p.n.e. przez Kartagińczyków), posiadające obecnie wraz z przedmieściami około 370.000 mieszkańców. Ze względu na swój kształt Sardynia była nazywana przez Greków, "Sandalon", co miało odzwierciedlać ślad stopy boskiej. Obecnie jest to region autonomiczny Republiki Włoskiej, w którym dążenia narodowościowe są silnie zauważalne.
Prawdziwy Sardyńczyk słysząc, że nazywa się go Włochem, z pewnością okaże nam swoje niezadowolenie. Dodatkowo o odrębności kulturowej i etnicznej rdzennych mieszkańców wyspy świadczy język sardyński , którym posługują się na co dzień.
Panujący tu klimat śródziemnomorski, sporej długości linia brzegowa (1870 km), oraz brak silnie rozwiniętego przemysłu czynią z tej wyspy prawdziwą atrakcję turystyczną. Ma ona typowy wyżynno-górski charakter (ponad 2/3 powierzchni stanowią góry i wyżyny), z dużym udziałem łąk i pastwisk. Najwyższym wzniesieniem jest szczyt Punta La Marmora (1834 m n.p.m.) położony w górach Gennargentu w środkowo-wschodniej części wyspy. Najdłuższą rzeką jest Tirso wpadająca do Zatoki Oristano.