Dane tekstu dla wyniku: 1
Identyfikator tekstu: PWN_3202000000034
Tytuł:
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Źródło: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Kanał: #kanal_ksiazka
Typ: #typ_nd
Autorzy: Alicja Dybkowska, Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn,  
Data publikacji: 1994
topniowo przekształcała się w stan ziemiański, a ideały rycerskie ustąpiły "pożytkom" płynącym z dobrego gospodarowania i urokom spokojnego życia na wsi. Drewniane dworki szlacheckie - obszerne, parterowe lub jednopiętrowe budynki z gankiem, malowniczo położone wśród ogrodów i sadów - stały się trwałym elementem polskiego krajobrazu. Coraz częściej także można było spotkać w różnych częściach kraju wspaniałe magnackie rezydencje, w miastach zaś okazałe kamienice o pięknym renesansowym wystroju.
Zarówno szlachta, jak i mieszczanie fundowali w kościołach monumentalne nagrobki. Rzeźba nagrobna , zgodnie z prądami odrodzenia, realistycznie oddawała rysy i postać zmarłego, przedstawiając go w charakterystycznej, na wpół podpartej pozie.
Nowe wzorce kultury i sztuki rozpowszechniały się głównie za sprawą dworu królewskiego. Pierwsze budowle renesansowe powstały dzięki osobistym staraniom Zygmunta I. On to, ściągając wybitnych artystów z zagranicy, dokonał przebudowy zamku wawelskiego i ufundował przy katedrze na Wawelu nową kaplicę zwaną Zygmuntowską. Świetnie przyozdobione wnętrze zamku zachwycało nawet obytych w świecie obcokrajowców, a szczególny podziw budziła kolekcja arrasów - artystycznych tkanin ściennych naśladujących